top of page

Kanāla resume.lv ētikas kodekss

Lai arī globālā mērogā YouTube kanāls resume.lv nav nekāds milzīgais, es augstu vērtēju to uzticību, kādu man ir izrādījuši daudzie skatītāji šo gadu laikā un, lai viņi arī turpmāk varētu saprast, kas šajā kanālā ir redzams un vai tam var uzticēties, ir uzrakstīts šis kanāla ētikas kodekss.

 

Sākšu ar to, ka es nefilmēju apmaksātas produktu reklāmas. Šajā kanālā es veidoju video, kuri manuprāt var palīdzēt cilvēkiem labāk saprast kādu tehnoloģiju izmantošanu vai izskaidro ne tik viegli saprotamus jautājumus. Ļoti bieži ir sastopamas situācijas, kad kāda jauna un moderna iespēja (tā var būt tikpat labi iekārta, kā datorprogramma vai mobilā lietotne) netiek pienācīgi novērtēta un izmantota, jo potenciālie klienti īsti nesaprot kam tā domāta. Nereti ir arī tā, ka iespēja tiek izmantota, bet ļoti neefektīvi, jo izstrādātājiem nav izdevies pietiekami veiksmīgi to padarīt saprotamu.

 

Šie ir tie gadījumi, kad labprāt esmu gatavs problēmu izpētīt, izdomāt, kā to pēc iespējas vienkāršāk izskaidrot un nofilmēt par to video.

 

Tas nenozīmē, ka es par video veidošanu neņemu naudu. Video veidošana aizņem pietiekami daudz laika un prasa pietiekami lielus resursus, lai varētu atļauties to finansēt viens. Tāpēc, ja kāds uzņēmums vai iestāde vēlas, lai sagatavoju video par kāda viņu produkta lietošanu, es par to gribēšu arī atlīdzību.

 

Taču tikai es izlemšu, vai šis produkts var būt noderīgs vai interesants vismaz daļai manas auditorijas. Ja manā izpratnē tas nerisinās nekādu saprotamu problēmu, pēc pārrunām ar potenciālo pasūtītāju es varu video veidošanu un izvietošanu resume.lv kanālā atteikt.

 

Turklāt es nevēlos, ka man kāds diktē kā man kaut kas ir jāsaka vai jāpasniedz skatītājam. Es pēc labākās sirdsapziņas stāstu tā, lai tas būtu visvienkāršāk un vieglāk saprotams un vārdus šim stāstam izvēlos pats. Ja kāds nav mierā ar manu runas stilu, droši vien liktenis nav lēmis mums būt partneriem. Un tas nav nekas slikts. Nevēlos, ka kāds man norādītu, ka šeit jālieto, piemēram, vārdu savienojums “veikts maksājums”, nevis “samaksāts”, kā vienkāršā valodā būšu teicis es.

 

Tomēr tas nenozīmē, ka sadarbības ietvaros varu teikt jebko. Jā, pirms video veidošanas parasti sponsoram nosūtu scenāriju, kurā galvenā doma ir redzama. Un tad sponsors var pārskatīt vai neesmu ko vispār sapratis nepareizi. Un tad arī labojumi tiek akceptēti. Citiem vārdiem sakot, informācijai ir jābūt pareizai un to saskaņojam, bet pasniegšanas veids ir manis izvēlēts.

 

Nenoliedzu, ka ir uzņēmumi vai iestādes, kas vēlas savu produktu popularizēt izmantojot šādu kanālu, kuram ir atbilstoša reputācija un vismaz Latvijas mērogam diezgan daudz skatītāju. Tomēr skatītāju skaits un uzticēšanās uzliek arī lielu atbildību. Ja saviem skatītājiem kaut ko stāstīšu tikai tāpēc, ka man par to maksā, kā gan viņi varēs man uzticēties?

 

Tas nozīmē, ka arī gadījumos, ja sākotnēji man ir šķitis, ka tēma var būt interesanta kanāla skatītājiem, pēc sīkākas izpētes varu pieņemt lēmumu par šo tēmu video neveidot.

 

Visbiežāk šī kanāla video ir par produktiem, kurus pats esmu lietojis un kuri man šķiet parādīšanas vērti. Iemesli tam var būt dažādi. Varbūt par kādu produktu esmu sajūsmā un vēlos ar savu pieredzi dalīties, bet varbūt produkts nav veiksmīgs, taču cilvēkiem tas jālieto un tad video var palīdzēt viņiem to labāk saprast un ērtāk lietot.

 

Savos video atturos no apskatāmo produktu kritizēšanas. Ja produkts nav labs, par to vienkārši nav vērts veidot video šajā kanālā. Vēlos apskatīt produktus, kuri skatītājam var dot ieguvumu. Vai arī izskaidrot problēmu, kura ir svarīga, bet ne vienmēr ir viegli saprotama.

 

Var būt arī produkti, kurus vērtēju, kā ne sevišķi labi izdevušos vai neizdevušos, bet par kuriem tomēr stāstu. Tie ir tādi, kurus daudziem cilvēkiem nākas lietot bez īpašas izvēles. Kā piemērs tam var būt dažādi valsts elektroniskie pakalpojumi (un par tiem kanālā resume.lv ir daudz dažādu video). Bieži tie nav īpaši veiksmīgi, taču ļoti daudziem tos nākas lietot lai kaut ko nokārtotu. Tad šī kanāla video var cilvēkiem palīdzēt vieglāk saprast kā izstrādātājs ir pakalpojumu domājis lietot un kā tas būs izdarāms visērtāk. 

 

Arī šajos gadījumos skaidrošanas laikā atturēšos no izstrādājuma kritikas, jo mans mērķis ir palīdzēt cilvēkiem, nevis publiski kaut ko kritizēt. Kritiku (tikai un vienīgi konstruktīvu) es varu dot pasūtītājam vai produkta izstrādātājam lai produktu var uzlabot, bet nevis paust publiski. Nevēlos līdzināties tiem žurnālistiem, kuriem prieku sagādā publiska citu neveiksmju cilāšana un darītāju zākāšana (pat, ja reizēm tā būtu pelnīta). Tā kā mans darbs ikdienā ir saistīts ar dažādu tehnoloģisko risinājumu uzlabošanu, konstruktīvi piedāvājumi man šķiet daudz patīkamāki par nekonstruktīvu kritiku.

 

Gadījumos, ja kāds uzņēmums vēlas ar video palīdzību virzīt savus produktus, par kuriem es savā kanālā stāstīt nevēlos, es varu konsultēt kā izmantot YouTube platformu un kā sagatavot video, kas šajā platformā dos labus rezultātus. Taču arī tad visa pamatā būs godīgums pret skatītāju un nekad nemācīšu viņu apkrāpt. Ieinteresēt — jā, bet ne apkrāpt vai muļķot.

 

Atsevišķos gadījumos esmu ar mieru par atlīdzību izveidot skaidrojošu video kas kalpo kā kāda produkta lietošanas pamācība, bet varu nepiekrist to izvietot sava kanālā. Ja pasūtītāju tas interesē, šādu video viņš var izvietot, piemēram, savā mājas lapā pie produkta apraksta. Tomēr arī tad man jābūt pārliecībai, ka mana reputācija netiek izmantota cilvēku muļķošanai.

 

Kopsavilkumā droši vien formulējums varētu būt tāds, ka sponsors atbalsta to, ko es daru, nevis to ietekmē vai kontrolē. Ideāli, ja ieguvēji ir visi — skatītājs, sponsors un kanāls.


 

Papildus iepriekš rakstītajam ir arī daži neapspriežami noteikumi.

  • Video šajā kanālā publicēju tikai tādus, kas manuprāt būs noderīgi kanāla skatītājiem

  • Manos video manis teiktais ir mans viedoklis un to cenšos pasniegt cik vien objektīvi spēju

  • Es ļoti priecājos par man sniegto detalizēto informāciju, taču savos video iekļauju tikai to, ko uzskatu par atbilstošu un vajadzīgu

  • Ja kāds jautājums man nav līdz galam skaidrs, es gribēšu to padziļināti izpētīt, lai skatītājam sniegtā informācija būtu pēc iespējas precīzāka un pilnvērtīgāka

  • Es pats izlemju vai pie video apraksta es lieku kādas saites uz citiem resursiem

  • Es ļauju kanālā resume.lv atrodamos video izmantot visiem, kas to vēlas, taču nevis pārpublicējot, bet izmantojot saites uz resume.lv kanālu vai iekļaujot lapā video atskaņotāju, kas atskaņo video tieši no resume.lv YouTube kanāla

  • Es negarantēju kādu noteiktu skatījumu skaitu saviem video, taču vienmēr daru labāko iespējamo, lai skatītāji to pamanītu un būtu ieinteresēti noskatīties

 

Paldies, ja iepazinies ar šo kanāla resume.lv ētikas kodeksu. Tas droši vien neaptver visus iespējamos gadījumus, taču noteikti gan skatītājiem, gan potenciālajiem sadarbības partneriem dos ieskatu par to, kā es šo uztveru un pie kādiem principiem pieturos.

bottom of page